Overovanie pôvodu koní DNA testom z hrivy

By admin
In 16 júna, 2011
On News
1206 Views

DNA test koní je v súčastnosti pre každého chovateľa nepostrádateľným prostriedkom pre identifikáciu zvieraťa, potvrdenie pôvodu a v konečnom dôsledku pre skvalitnenie šľachtiteľskej práce. Na Slovensku sa podľa zákona pôvod koní zisťuje a eviduje aj podľa medzinárodne uznávaných biologicko-genetických metód.

Jedinečný a nefalšovateľný DNA profil každého koňa, ktorý sa nemení počas celého života sa generuje pomocou vysokovariabilných mikrosatelitných sekvencií. Medzinárodne, okrem krvi a spermy, sú vlasy hrivy u koní štandardným východiskovým materiálom. Pre odber vlasov z hrivy nie je potrebný veterinár, odber je možný majiteľom koňa alebo členom chovateľskej organizácie napr. pri vypaľovaní alebo registrácii koňa. Stačí, ak chovateľ vytrhne (nie odstrihne) 10 až 15 vlasov hrivy s vlasovou cibuľkou, ktorá je dostatočne viditeľná pre jeho kontrolu aj voľným okom a ich umiestni do papierovej obálky, hrivu každého zvieraťa osobitne.

[box type=”info”] Úvádzacia cena pre overenie pôvodu koní na rok 2011 je

60 €

vrátane DPH, pričom v cene je zahrnuté porovnanie genetického profilu potomka s matkou a otcom.[/box]

Papierové obálky s vlasmi hrivy môžete zaslať spolu s vyplneným formulárom na našu adresu:

[box] Mgr. Daniela Jakabová PhD.

Laboratórium VetGene / MedGene s.r.o.

Vítkovce 64 SK-956 24 Kuzmice

e-mail: info@vetgene.eu

tel. č.: 0907 02 5005, fax: 02 33016065

www.vetgene.eu

[/box]


Laboratórium VetGene je špecializované na DNA vyšetrenia zvierat a čerpá z dlhoročnej skúsenosti analýz humánnych dedičných ochorení sesterských medzinárodne etablovaných laboratórii, ale aj expertíze vedúcej laboratória Dr. Daniely Jakabovej. VetGene / MedGene je členom ISAG-u (International Society of Animal Genetics) a pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných porovnávacích testov. Portfóliom laboratória je stanovenie DNA profilov hospodárskych zvierat ako i vyšetrenia geneticky podmienených ochorení a znakov (napr. farba srsti koní, ktorej metodiku momentálne pripravujeme).

Leave A Comment