Blog

VetGene®

Používame cookies, aby sme vám uľahčili prehliadanie našej webovej stránky a na analýzu návštevnosti webových stránok. Podrobné informácie nájdete v sekcii - Nastavenie súkromia.



Nastavenie súkromia

Identifikácia plemenného zloženia
(Breed check)

Zmiešané plemená alebo kríženci sú jedinci, ktorí nepatria medzi oficiálne uznané plemená. Čoraz viac ľudí sa rozhodlo dať šancu zvieratám z útulku, ktoré sú prevažne zmiešaného pôvodu. Nový majitelia často odhadujú plemenné zloženie ich zvieraťa za účelom vysvetlenia ich vzhľadu alebo správania. Pri hľadaní odpovedí môže majiteľom pomôcť DNA testovanie. Analýzou genetickej výbavy zvieraťa je dnes možné zistiť percentuálne zloženie plemennej príslušnosti vyšetrovaného kríženca.

Ako to funguje

Jediný vstupný materiál potrebný pre DNA analýzu je ster z ústnej dutiny vyšetrovaného zvieraťa (najčastejšie pes alebo mačka). Odber vzorky je neinvazívny a bezbolestný. DNA je následne izolovaná z buniek sliznice a analyzovaná využitím tzv. mikročipov. DNA mikročipy predstavujú mikroskopické sklíčka s tisíckami naviazaných sond, na základe ktorých je možné identifikovať a vyhodnotiť jednotlivé špecifické miesta v genóme vyšetrovaného jedinca. Tieto špecifické miesta sú nazývané aj SNP (Single nucleotide polymorphisms), a sú analyzované na základe asociácie s určitými fyzickými alebo zdravotnými charakteristikami. Každé plemeno má svoju vlastnú genetickú výbavu a distribúciu markerov, a táto skutočnosť môže byť použitá na určenie zastúpenia plemien u konkrétneho zvieraťa.

Výsledok testu

Vo výslednej správe pre identifikáciu plemenného zloženia je vyobrazený rodokmeň, teda kombinácia čistokrvných a zmiešaných plemien v posledných dvoch generáciách predkov, ktoré najlepšie zodpovedajú genotypom a markerom DNA pozorovaných u vyšetrovaného zvieraťa. Na základe analýzy genetických údajov a bioštatistických výpočtov je možné vypočítať najpravdepodobnejšiu distribúciu plemien u daného jedinca. Zo získaných dát je možné určiť aj charakteristiky ako je hmotnostný profil či predispozícia na určité poruchy (napr. špecifická neznášanlivosť liekov – MDR1).